Szerzők
|
|
Birtalan Ágnes monográfiái
2012
|
Oirad and Kalmyk Linguistic Essays.
Birtalan, Ágnes (szerkesztő és szerző): kOirad and Kalmyk Linguistic Essays. (Talentum Sorozat 11. Ed. Kulcsár Szabó, Ernő – Sonkoly, Gábor). Budapest, ELTE Eötvös Kiadó 2012. 210 p.
A két évtizedes terepkutatás anyagaiból válogatott nyelvészeti tanulmánykötet témája a nyugati mongol ojrát és kalmük nyelv, melyek kutatása nemcsak nyelvészeti, hanem a kulturális kölcsönhatás szempontjából is fontos, mivel beszélői négy különböző országban (Mongólia, Kína, Oroszország, Kazaksztán) élnek kisebbségként.
A cikkek nagyobb része terepmunkára épül, és leíró módszerrel mutatja be a nyelvet vagy nyelvjárást és beszélőit számos példával illusztrálva az egyes nyelvi jelenségeket. Néhány tanulmány a beszédaktus vagy a presztízs nyelv szempontjából elemzi a terepmunka során gyűjtött anyagot.
A kötet nemzetközileg is az első teljes leírása a különböző nyelvi környezetben élő ojrát és kalmük változatoknak, módszertanilag pedig útmutató más, multietnikus és multikulturális környezetben élő kisebbségi nyelvek kutatásához.
A kötet az ELTE BTK TÁMOP Kultúrák közötti párbeszéd alprojektje keretében és támogatásával készült.
|
2011
|
Kalmyk Folklore and Folk Culture in the mid-19th Century.
Birtalan, Ágnes (szerkesztő és szerző): Kalmyk Folklore and Folk Culture in the mid-19th Century. Philological Studies on the Basis of Gábor Bálint of Szentkatolna’s Kalmyk Texts. (Oriental Studies 15) Budapest, Library of the Hungarian Academy of Sciences – Elista, Kalmyk Institute of Humanitarian Studies of the Russian Academy of Sciences 2011. 380 p.
Szentkatolnai Bálint Gábor 1871-ben gyűjtött kalmük nyelvi anyagainak megjelentetésével a szerkesztő-szerzőnek kettős célja volt. Egyrészt a 2009-ben megjelent Grammar folytatásaként közreadni a második kiadatlan Bálint-kéziratot, másrészt a Bálint-anyagra építve közzétenni a kalmükök szellemi és anyagi műveltségével kapcsolatos tanulmányait. A beszélt nyelvet jól tükröző átírásban készült nyelvjárási és folklór anyag, az első hosszabb lélegzetű emléke a nyugat-mongol nyelvek közé tartozó kalmüknek, és egyedülálló adatokat tartalmaz a folklór, a hagyományos népi életmód és a szokások területéről. A szövegek angol nyelvű fordítása, filológiai értelmezése mellett az egyes tanulmányokban részletes elemzés található a tipikus folklórműfajokról (népdal, népmese, kisepika, hivatalos és magánlevél), és széles körű kontextusba ágyazva bemutatásra kerültek a kalmük népéletnek a korszakból származó egyedülálló dokumentumai is. A kötet bevezetője részletes ismertetést tartalmaz Bálint kalmükök közt végzett terepmunkájáról, adatközlőiről, kutatási módszertanáról.
A könyv a MTA Keleti Könyvtárának Keleti Tanulmányok sorozatában jelent meg, a MTA könyvkiadási pályázatának segítségével és az Orosz TA Kalmük filiáléjának a támogatásával.
|
2010
|
Mongolian Studies in Europe.
Birtalan, Ágnes (szerkesztő és szerző): Mongolian Studies in Europe. Proceedings of the Conference held on 24–25, November 2008 in Budapest. Budapest, Department of Inner Asian Studies 2010. 149 p. (CD)
A CD, a Hagyományos Mongol műveltség DVD-hez hasonlóan az új típusú kiadványformák által támasztott követelmények szerint készült. A CD-formátum lehetővé teszi, hogy az egyes tanulmányokat nagyszámú illusztrációval ellátva mutathassuk be. A kiadvány a 2008-ban Magyarországon megrendezett Mongolian Studies in Europe konferencia anyagait tartalmazza. A nagyszabású, Dzsingisz kán és öröksége kiállítás magyarországi megrendezését is támogató mongol nagykövetasszony, O. Erdenecsimeg és munkatársai szervezték meg a Mongóliával kapcsolatos kutatások európai trendjeit bemutató konferenciát. Az előadások felölelték a mongol filológia, forráskutatás, nyelvészet, történelem több területét, valamint Mongólia jelenlegi gazdasági életének egyes problémáit.
A CD megjelenését a Magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatása tette lehetővé.
|
2009
|
Gábor Bálint of Szentkatolna
Birtalan, Ágnes (szerkesztő és szerző): Gábor Bálint of Szentkatolna, A Romanized Grammar of the East- and West-Mongolian Languages. With popular Chrestomathies of both Dialects. (Budapest Oriental Reprints: Series B 3) Budapest, Library of the Hungarian Academy of Sciences – Csoma de Kőrös Society 2009. 222 p.
A székely származású nyelvész, Szentkatolnai Bálint Gábor tudományos eredményeinek valós értékét elfedi pályája derekától vallott, ellentmondásos nyelvhasonlítási tevékenysége. Az a tudós, aki elsők között ismerte fel az altaji nyelvek beszélt változatainak fontosságát sajnálatos módon kevésbé ismert a mind a tudományos körök, mind a nagyközönség számára. Még életében megjelentek a kazáni keresztény tatárok nyelvéről gyűjtött és avatott kézzel rendszerezett anyagai, de kiadatlan maradt a mongol nyelvekről készített három kézirata, melyek közzététele jelentős lépés az altaji nyelvek kutatásában. Kalmük és halha terepgyűjtéseinek anyagaiból készítette el az első beszélt nyelvi összehasonlító mongol nyelvtant, melynek kéziratát tartalmazza jelen kötet. Az aprólékos nyelvleírás és nagy pontosságú átírással készült mintaszövegek, jól tükrözik Bálint tudósi értékeit. A bevezető tanulmány tartalmazza Bálint kutatóútjainak forrásokon alapuló összefoglalását, a nyelvtan kritikai elemzését és Bálint pályájának történeti kontextusát.
A kiadvány megjelenését a MTA könyvkiadási pályázata támogatta.
|
2006
|
Mongol játékok és versenyek
Birtalan Ágnes (szerkesztő és szerző)
(Kőrösi Csoma Kiskönyvtár 27. Szerk. Ivanics Mária). Budapest, Akadémiai Kiadó 2006. 264 p. [Mongolian Games and Sports]
A terepkutatási eredmények feldolgozását irányító szerkesztő az expedíciós gyűjtések anyagából választotta ki jelen könyv tematikáját. A Ligeti Lajos által alapított sorozatban megjelent tanulmánykötet cikkei közül több is a szerzők PhD disszertációjából származik.
A mongolok (és más nomád népek) számára is a birodalmi időszakoktól kezdve elsődleges fontosságú az a versenysorozat, melyet a szájhagyomány a „férfi három díszé”-nek nevez: a birkózás, a lovaglás és az íjászat. E három harci játék nemcsak arra szolgált, hogy békeidőszakokban fenntartsa a harci szellemet és az erőnlétet, hanem arra is, hogy egyes vallási és világi ünnepekhez kapcsolódva az áldozatbemutatás részeként a szellemek világát is elbűvölje, szórakoztassa. A legújabb terepkutatások bemutatása mellett (birkózás, íjászat, íjkészítés, lovaglás, csigacsontjátékok), a válogatásba olyan tanulmányok is bekerültek, mint a történeti forrásokra és a folklóralkotásokra alapuló elemzések (birkózás). A sorozat jellegéből adódóan kevesebb illusztrációt tartalmazhat, de kapcsolódó expedíciós képanyag található a birtalan.innerasia.hu oldalon.
A kötet a MTA könyvkiadási pályázatának a támogatásával jelent meg.
|
|